Ekoncert - głębia morskiej ciszy

rodzinny koncert z publicznością / bezpłatna transmisja online
sala symfoniczna, Facebook, YouTube
ARTYŚCI
  • Agata Kolasińska - prowadzenie
  • Małgorzata Limanówka - tłumaczenie na język migowy
  • Magdalena Sipowicz - tłumaczenie na język migowy
UTWORY
  • Felix Mendelssohn Bartholdy - Uwertura koncertowa Hebrydy op. 26
  • Felix Mendelssohn Bartholdy - Uwertura koncertowa Cisza morska i szczęśliwa podróż op. 27
Wielki finał Festiwalu Słyszę dobre dźwięki! Uciekamy z hałaśliwego miasta nad najwspanialsze, najlepsze dźwiękowo, najprzyjemniejsze, najbardziej malownicze morze! W rankingach miast nie bez powodu Szczecin wskazywany jest jako najbardziej morskie miasto w Polsce (tak! W rankingach przebijamy Gdańsk o 10 proc.!). Port, morskie legendy, nieustraszeni marynarze i słynni kapitanowie – wszystko to składa się na otaczający nas niesamowity pejzaż dźwiękowy.

„Muzyka jest jak morze – gdy stanie się na jednym brzegu, drugiego dostrzec nie można…” – piękne słowa Henryka Sienkiewicza już od wielu lat inspirują nas do poszukiwania prawdy o otaczających nas dźwiękach. Dzisiaj po raz kolejny zastanawiamy się – czym jest dobry dźwięk? Co powinno dla nas stanowić jego wzór? Czy przypadkiem nie są to dźwięki natury? Jak możemy połączyć w Szczecinie hałaśliwy rytm miejskiego życia ze spokojnym szumem morskich fal, który każdy z nas kojarzy z odpoczynkiem, pięknem i bliskością?

Repertuar koncertu to dwie uwertury koncertowe Felixa Mendelssohna. Pierwsza z nich to pamiątka z wyprawy kompozytora na szkockie wybrzeże, gdzie w archipelagu Hebrydy trafił do tajemniczej Groty Fingala, pełnej kolorowych skalnych filarów. Inspiracją drugiego utworu były dwa bardzo popularne wiersze Goethego. Oczywiście w czasach poprzedzających parowce „cisza morska” była złą wiadomością, ponieważ oznaczała, iż żaglowce nie mogły płynąć. Uwertura zaczyna się długimi nutami, rozciągającymi się jak rozległa przestrzeń stojącej wody. W muzyce słychać hymn - rodzaj pogodnej zgody na własny los na pokładzie statku. Potem wiatr się wzmaga i statek rusza w swoją „pomyślną podróż”, docierając do celu przy dźwiękach fanfary trąbek.

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy do granych na żywo orkiestrowych perełek nie dołożyli intrygującej opowieści! W dźwiękową podróż po morskich falach zabierze nas Agata Kolasińska i Rafał Hajdukiewicz oraz dwie fenomenalne tłumaczki języka migowego: Małgorzata Limanówka i Magdalena Sipowicz. Płyńcie z nami!

Koncert z udziałem publiczności streamowany na kanałach EduFilharmonii na YouTube i Facebook.

Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor osób Głuchych, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi. Między 8 a 13 czerwca będziemy patrzeć na świat przez turkusowe okulary!

Wydarzenie jest częścią Festiwalu „Słyszę dobre dźwięki”, który odbywa się w dniach 8–13 czerwca 2021 r. To koncerty, wystawy i działania w przestrzeni miejskiej, poprzez które chcemy uwrażliwić Was na problem hałasu i uczyć dbania o słuch. Witold Lutosławski już pięćdziesiąt lat temu przewidywał katastrofalne skutki zaśmiecenia naszego otoczenia dźwiękowego. NIE WYSTARCZY ZATKAĆ USZY! – ostrzegał. Jeżeli się z nim zgadzasz, wejdź na uslysz.filharmonia.szczecin.pl.
Sponsorem Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki jest Demant.

Partnerami Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki są Fundacja PZU, pAudio, MEDINCUS, Komfort Ciszy, Ecophon, Beaton, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Orła Białego w Świdwinie, Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie i CLOCHEE.
Sponsor festiwalu
Logo Demant Szczecin
Partnerzy festiwalu
Logo Fundacja PZULogo pAUDIOLogo Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUSLogo Komfort CiszyLogo EcophonLogo BeatonLogo Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w ŚwidwinieLogo Polski Związek Głuchych - Oddział ZachodniopomorskiLogo Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w SzczecinieLogo Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w ŚwidwinieLogo Polski Związek Głuchych - Oddział ZachodniopomorskiLogo Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie