SYLWIA FABIAŃCZYK-MAKUCH jest postacią rozpoznawalną w mieście, regionie oraz kraju. Dzięki swojej szeroko zakrojonej działalności artystycznej, charyzmie, pasji, niezwykłej aktywności, współpracy z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej (Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Zbigniew Preisner, Andrea Bocelli, Grzegorz Turnau, Tomasz Organek i wielu innych artystów) oraz niezliczonym występom medialnym stworzyła nowoczesny, oryginalny wizerunek dyrygenta, łamiąc klasyczny stereotyp postrzegania muzyki chóralnej.
Sylwia Fabiańczyk-Makuch jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrygentką i założycielką Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie (do niedawna Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie), z którym od 2003 roku koncertuje, z pasją propagując sztukę chóralną oraz zdobywając niezliczone nagrody w kraju i za granicą. Założyciel i kierownik artystyczna zespołu wokalnego Pomerania Singers, dyrektor Centrum Kultury Akademickiej Politechniki Morskiej w Szczecinie, dyrektor artystyczny i pomysłodawca autorskiego projektu Wspólne Brzmienia, dyrektor artystyczny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (oddział w Szczecinie), juror przeglądów chóralnych.
Jest laureatką licznych nagród indywidualnych dla najlepszego dyrygenta na festiwalach chóralnych, między innymi w: Gorizii (Włochy, 2023), Barczewie (2022), Lublinie (2017), Legnicy (2017), Bratysławie (2016), Pradze (2014), Głogowie (2012), Chełmnie (2010). W 2021 roku na World Choir Festival w Hong Kongu zdobyła dyplom dla jednego z 10 najlepszych dyrygentów spośród ponad 200 uczestników z całego świata.
Sylwia Fabiańczyk-Makuch jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (filia w Szczecinie). Dyplom z dyrygentury chóralnej pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego uzyskała z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. Ukończyła Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tytuł doktora w dyscyplinie dyrygentura otrzymała we wrześniu 2011 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tytuł doktora habilitowanego uzyskała we wrześniu 2017 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Została odznaczona m.in.:
- Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego (2024);
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i popularyzowania polskiej chóralistyki, w szczególności muzyki marynistycznej oraz za działalność charytatywną (2023),
- nagrodą Zachodniopomorskie Skrzydła Edukacji (2023),
- nagrodą Pro Arte Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2022),
- Medalem Honorowym Akademii Morskiej w Szczecinie (2022),
- nagrodą Magnolie Biznesu w kategorii Z miłości do Szczecina (2021),
- Srebrnym Krzyżem Zasługi (2019),
- Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019),
- tytułem Ambasador Szczecina (2019),
- Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie nauk artystycznych (2017),
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2015),
- Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013),
- Dyplomem Uznania Zasług dla Kultury i Promocji Województwa Zachodniopomorskiego (2013).