Manchester Camerata szczyci się oryginalnym połączeniem doskonałego rzemiosła i muzycznej odwagi. Zdobywa 5-gwiazdkowe recenzje w prasie, a na Wyspach uważana jest za „najbardziej odważną brytyjską orkiestrę” (The Times). Od lat prowadzona przez dyrygenta – wizjonera, Gábora Takács-Nagy’ego (słynącego z tego, że muzykę uważa za „medycynę duchową”), orkiestra współpracuje ze znakomitymi artystami z całego świata, od Marthy Argerich po New Order, Aziza Ibrahima czy Lewisa Capaldiego. Długoletnią współpracę zespołu z Jean-Efflamem Bavouzet, Jess Gillam i AMC Gospel Choir muzycy umiejętnie łączą z intensywnym koncertowanie u boku innych wybitnych postaci muzyki klasycznej, jak chociażby: Pinchas Zuckerman, Arvo Pärt, Yefim Bronfman, Javier Perianes, Istvan Vardai i Leticia Moreno.
We współpracy z Chetham's School of Music, Manchester Camerata rozpoczęła także pięcioletni wspólny projekt wykonania i nagrania wszystkich koncertów fortepianowych Mozarta, w którym udział wezmą światowej sławy pianista Jean-Efflam Bavouzet i dyrektor muzyczny orkiestry Gábor Takács-Nagy. Dotychczasowe albumy Manchester Cameraty zyskały międzynarodowe uznanie, w tym nominację do prestiżowych nagród fonograficznych, m.in. Gramophone Awards.
Manchester Camerata gra ponad wszelkimi podziałami. Od orkiestrowego rave wykonanego online dla ponad miliona ludzi podczas pandemii Covid-19, przez śmiałe połączenie muzyki klasycznej z elektronicznymi brzmieniami, po entuzjastycznie przyjmowane interpretacje muzyki Mozarta w najpiękniejszych salach koncertowych – Manchester Camerata gra dla wszystkich, zawsze na najwyższym poziomie.
W Wielkiej Brytanii Manchester Camerata jest znana nie tylko ze swoich muzycznych dokonań, ale także z działalności charytatywnej. Od 2012 roku zespół prowadzi wielokrotnie nagradzany program Music in Mind, dedykowany osobom cierpiącym na demencję. Ten specjalistyczny program muzykoterapii wykorzystuje improwizację, aby pomóc osobom cierpiącym na demencję wyrazić siebie nawiązać komunikację z innymi. Kiedy wybuchła pandemia, Manchester Camerata stworzyła specjalną internetową wersję tego szkolenia by nieprzerwanie oferować wsparcie osobom cierpiącym na demencję i ich opiekunom w tym trudnym okresie izolacji. Dzięki zasobom internetowym i rozwiązaniom cyfrowym, zespół specjalnie wyszkolonych muzyków i muzykoterapeutów Cameraty stworzył sieć wsparcia dla opiekunów, jednocześnie zapewniając osobom cierpiącym na demencję możliwości twórczego tworzenia muzyki.
Muzycy orkiestry wraz z British Council uczyli tych pionierskich rozwiązań także inne orkiestry na świecie, m.in. w Japonii, na Tajwanie i w Szwecji.
Manchester Camerata wierzy w transformującą moc muzyki i dzieli się nią ze słuchaczami na każdym koncercie.